Jak wybrać fotel biurowy? Do komputera, pracy i nauki?

| 2 Komentarze
Dobry fotel biurowy musi zapewniać odpowiedni komfort pracy oraz prawidłowe podparcie wszystkich części ciała.

Większość dostępnych na rynku foteli biurowych nie jest ergonomiczna, nawet jeśli uwzględnić, że pojęcie ergonomii ma sens tylko wtedy, kiedy odnosi się je do konkretnych potrzeb. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego dla nas fotela biurowego, który zapewni wygodę przez kilka godzin pracy dziennie?

Polecane krzesła biurowe

Jak wybrać fotel biurowy?

Nie ulega wątpliwości, że pierwszym parametrem, który trzeba ocenić, jest ergonomia. To jednak parametr bardzo złożony, którego analiza wymaga pewnej wiedzy. Na początek należy przeanalizować własny styl pracy, który zdefiniuje, jakie elementy są w ergonomii kluczowe, a jakie drugorzędne. Następnie należy oszacować, w jakim stopniu potrzeby te są zaspokajane przez konkretne cechy:

  • Wysokość: fotel biurowy dla wysokich musi dawać możliwość podniesienia siedziska w taki sposób, aby nogi pozostały zgięte w kolanach pod kątem 90°. Zbyt niskie, ale i zbyt wysokie krzesło nie pozwala na prawidłowe rozłożenie ciężaru wzdłuż kręgosłupa, co może powodować dolegliwości bólowe.
  • Podłokietniki: w zdecydowanej większości foteli biurowych są one wąskie, a ich pozycja jest stała. To nie jest najlepsze rozwiązanie, szczególnie w przypadku krzeseł do komputera. Podłokietniki powinny wspierać ręce przez cały czas, a nie jedynie w czasie przerwy w pracy. Konkretne ustawienie podłokietników wybiera się w zależności od aktualnie wykonywanej czynności.
  • Oparcie: powinno ono mieć kształt profilowany do kształtu kręgosłupa, najlepiej z podparciem lędźwiowym, które musi być ruchome, aby przystosować krzesło do wzrostu użytkownika. Wygodny fotel biurowy pozwala na oparcie się w każdym momencie – niektóre jednak nie są ergonomiczne, a siedziska są na tyle głębokie, że przy pracy użytkownik pochyla się do przodu – to rozwiązanie nie pozwala na odciążenie kręgosłupa. Fotel biurowy z odchylanym oparciem dodatkowo pozwoli odciążyć plecy w czasie przerw, jakkolwiek zalecane jest, aby przerwy w pracy spędzać aktywnie, a nie siedzieć w fotelu.
  • Wentylacja: w przypadku foteli skórzanych, lub tapicerowanych tkaninami naturalnymi najczęściej nie jest potrzebna, ale już przy skórze syntetycznej to całkiem przydatny gadżet. Nawet niewielkie otwory wentylacyjne pozwalają zwiększyć komfort pracy oraz trwałość samego krzesła.
  • Siedzisko: powinno być miękkie, ale niezbyt głębokie. Jest to element, przy którym dowolność jest największa i nie zaburza to ergonomii, jednak warto oceniać głębokość siedziska w kontekście potrzeb konkretnego użytkownika, ponieważ zbyt płytki lub zbyt głębokie powoduje, że siedzenie na krześle zwiększa zmęczenie użytkownika.

Podstawa krzesła wprawdzie nie ma większego wpływu na ergonomię, jednak jej wybór jest bardzo istotny. Zasadniczo, jeśli chodzi o krzesła biurowe, do wyboru są te na podstawach z kółkami lub – rzadziej – płozami.

  • Fotel biurowy na kółkach: kółka foteli biurowych są wykonywane z różnych materiałów. To ma duże znaczenie, ponieważ poszczególne tworzywa wybiera się przede wszystkim ze względu na wielkość sił tarcia: gumowe kółka foteli biurowych mogą być mniej lub bardziej miękkie, co znajduje swoje odbicie w powierzchniach, na jakich dane tworzywa spisują się najlepiej (nie rysują paneli, stabilnie stoją na płytkach ceramicznych, dają się wygodnie przesuwać po dywanach itd.). Fotel biurowy na kółkach jest praktyczny, jeśli miejsce pracy jest duże, przestronne i czasem wymaga ruchów, np. przy długim biurku. Znacznie łatwiej przemieszczać się razem z krzesłem niż co chwilę wstawać. Koła powinny być jednak stabilne i nie powodować przesuwania krzesła podczas normalnych czynności.
  • Fotel biurowy na płozach: dzięki usunięciu centralnej podstawy jest często wygodniejszy, a sama idea płóz ma uzasadnienie również w łatwości przesuwania – nie trzeba krzesła przenosić, ale raz ustawione stoi bardzo stabilnie.

Krzesło biurowe klasyczne czy kubełkowe?

Bardzo dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się, poza klasycznymi fotelami biurowymi, fotele kubełkowe lub dedykowane fotele dla graczy. W obu przypadkach pojawia się ten sam problem – wysoka cena. Aby ją obniżyć, producenci rezygnują z niektórych udogodnień dostępnych w prostszych modelach i np. nie montują w fotelach regulowanego podparcia lędźwiowego ani ruchomego zagłówka. To oznacza, że fotel taki jest bardzo ergonomiczny, ale wyłącznie dla użytkowników w ściśle określonym, wąskim przedziale wzrostu.

Rozbudowane krzesła klasyczne również nie należą do tanich, ale ich podstawową przewagą nad fotelami kubełkowymi jest większa możliwość dostosowania do potrzeb konkretnego użytkownika, co jest bardzo ważne w przypadku osób z RSI, które zmieniają pozycję lub mają bardzo specyficzne wymagania.

Jakie krzesło biurowe kupić?

Niewiele foteli biurowych można określić mianem naprawdę uniwersalnych. Zwykle użytkownik musi zadeklarować, jak będzie wykorzystywał fotel, aby prawidłowo dobrać jego cechy użytkowe i skupić się na najważniejszych elementach ergonomicznych. Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie zastosowań i elementów, którymi należy się sugerować przy zakupie krzesła ponieważ mają największy wypływ na wygodę użytkowania fotela biurowego w zależności od wykonywanej pracy.

Tab. 1. Cechy foteli biurowych w zależności od wykonywanej pracy

Ceny foteli biurowych

Powyżej pewnego progu cenowego, różnice między poszczególnymi modelami foteli biurowych nabierają wyłącznie prestiżowego charakteru. Typ tapicerki ma znaczenie drugorzędne, ale to oczywiste, że syntetyczne włókna będą tańsze niż naturalna skóra. Na ergonomię jednak prawie to nie wpływa, stąd też jeszcze przed wyborem kolorystyki, należy ustalić budżet zakupowy. Najtańsze fotele (te jednak ergonomiczne nie są) kosztują około 50-60 złotych, przeciętne do wydatek 200-500 złotych, natomiast w wyższych przedziałach cenowych znajdują się już bardzo profesjonalne (choć też nie zawsze idealne ergonomicznie) fotele.

Wygląd fotela biurowego

Wybierając fotel biurowy należy skupić się na estetyce: poza oczywistymi różnicami, które dzielą fotele młodzieżowe od foteli dla dziecka, pewne różnice estetyczne wpływają również na funkcjonalność: niezeszlifowane nadlewki na obrzeżach podłokietnika, niestaranne szycie lub niestandardowo prowadzone szwy, źle zakończone ściegi – to wszystko poważnie utrudnia korzystanie z fotela biurowego, dlatego estetykę ocenia się zawsze bardzo drobiazgowo.

Bywa też, że design fotela stanowi istotne kryterium wyboru. Stąd też fotel skórzany biurowy będzie się prezentował elegancko i stylowo, a do tego będzie też łatwy do utrzymania w czystości i trwały. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o krzesła biurowe, będące elementem wystroju, który może mieć zarówno praktyczne, jak i czysto dekoracyjne zastosowanie. Mogą być tworzone z różnych tworzyw oraz przybierać różne kształty. Dobrze, jeśli są dopasowane stylem do charakteru biura czy pracy.

Z pewnością unika się tego, by nowoczesne fotele biurowe wyglądały – można powiedzieć – zwyczajnie. Zwykłe krzesło obrotowe do biurka nie tylko nie sprawdzi się jako wygodny fotel biurowy, ale też poniekąd obniży rangę miejsca i będzie wyglądało mało profesjonalnie. Fotel do biurka w nowoczesnym biurze to swoista wizytówka, dlatego stawia się nie tylko na wygodę i komfort, ale także wygląd. Dlatego często wybiera się fotel biurowy skórzany czy taki, który będzie pasował kolorem tudzież charakterem do wnętrza, np. fotel biurowy biały do gabinetu lekarskiego.

Podsumowanie

Jeśli ktoś nie orientuje się, jaki to jest fotel biurowy ergonomiczny czy jakie będzie dobre krzesło biurowe obrotowe, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki i zasięgnąć opinii na forach. Wpisując w wyszukiwarkę „fotel biurowy jaki wybrać”, pokaże się mnóstwo wyników nastawionych zarówno od razu na zakup, jak i na dogłębne omówienie tematu, od wskazówek zdrowotnych po mówiące , jak zdemontować fotel biurowy.

Zakup dobrego fotela biurowego wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na analizę dostępnych opcji, zanim jednak do tego dojdzie, należy ocenić własne oczekiwania i wymagania, ponieważ to one decydują o tym, jakie cechy fotela są kluczowe, a jakie mają mniejsze znaczenie. Lista parametrów, które należy sprawdzić, nie jest może przesadnie długa, ale należy potraktować ją poważnie. Fotel biurowy obrotowy powinno się potraktować niemal tak samo, jak łóżko, ponieważ dziś to właśnie w krzesłach biurowych spędza się najwięcej czasu, warto więc zadbać o to, aby nie odbiło się to negatywnie na zdrowiu, samopoczuciu i wynikach pracy.

Udostępnij
4,3
7 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Wiem jedno, fotel kubełkowy nadaje się tylko do auta sportowego by nie wypaść na zakręcie, do biurka bym tego za darmo nie chciał.
Specjalista Morele | 07:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.